Nové traktory Deutz-Fahr řady 5 Keyline míří přesně doprostřed

Tak našlapanou nižší třídu traktorů s výkony od 66 do 125 koní, jako Deutz-Fahr, má nyní málokdo. K pětici špičkově vybavených traktorů řady 5 a čtveřici dostupnějších modelů řady 5D Keyline přibyly čtyři nové modely řady 5 Keyline 5075, 5095, 5105 a 5105 PLUS.

5 Keyline

Mají vyplnit mezeru mezi svými sourozenci, takže míří přesně doprostřed mezi ně, přičemž od každého převzaly jen to nejlepší. Z řady 5D Keyline jednoduchost a funkčnost spojenou s příznivými pořizovacími cenami a z řady 5 například plně prosklenou prostornou čtyřsloupkovou kabinu TopVision nebo čtyřválcové kompaktní motory FARMotion 45.

I bez močoviny

Právě motory FARMotion 45 o zdvihovém objemu 3,8 l si zákazníci cení kvůli nízké spotřebě, jednoduché údržbě a skvělému průběhu výkonu. Tyto čtyřválce se vstřikováním CommonRail jsou elektronicky řízené a skýtají vysoký točivý moment 359 až 433 Nm v širokém rozsahu otáček.

U modelu 5075 Keyline motor je naladěn na 75 koní, takže se jako jediný obejde bez močoviny AdBlue a normu Stage V plní jen pomocí recirkulace výfukových plynů a filtru pevných částic.

Výkonově následuje model 5095 Keyline (95 koní) a dva nejsilnější modely 5105 Keyline a 5105 PLUS Keyline (106 koní). Proč dva? Ten druhý je robustnější, neboť má zesílené komponenty pro bezproblémovou práci s čelním nakladačem, což dokládají jeho působivé váhové parametry – při hmotnosti 4 250 kg skýtá nejvyšší přípustné zatížení 7 000 kg.

Na všechny modely je mimochodem možné už rovnou ve výrobě namontovat přípravnou sadu Light kit a Ready kit pro připojení až sedmi různých čelních nakladačů Stoll.

Reverzor v základu

Pětistupňová převodovka s maximem 40 km/h i při snížených otáčkách motoru může mít dva nebo čtyři pracovní rozsahy – zajíc, želva, slimák a plazivé rychlosti. Samozřejmostí je dvoustupňové řazení Powershift Hi-Lo pod zatížením, takže má celkem 20 nebo 40 rychlostí pro jízdu vpřed i vzad (od 250 m/h).

Každý, zejména ten, kdo hodlá využívat traktor s čelním nakladačem, ocení systém Stop&Go a hlavně elektrohydraulický reverzor Powershuttle s páčkou pod volantem v základní výbavě, u nějž se dá nastavit pět různých citlivostí rozjezdu a zpomalení.

Pohon všech čtyř kol se zapíná elektrohydraulicky, stejně jako uzávěrka diferenciálu. Lamely kotoučových provozních brzd na všech čtyřech kolech jsou kvůli delší životnosti uloženy v olejové lázni.

Zadní závěs, hydraulika a vývodový hřídel

Zadní tříbodový závěs je ovládaný mechanicky s polohovou, silovou a smíšenou regulací. Na přání může být vybaven systémem EasyLift, kdy pro zdvih a spuštění stačí stisknout jedno tlačítko a s přídavnými válci zdvihat až 4 525 kg. Modely 5095, 5105 a 5105 PLUS mohou být vybaveny přípravou na přední tříbodový závěs již z výroby.

Hydraulický systém traktoru zásobuje zubové čerpadlo o výtlaku 55 l/min a oddělené čerpadlo řízení. Vzadu mohou být vyvedeny dva nebo tři páry dvoučinných hydraulických okruhů s možností aretace, funkcí Kick-Out a plovoucí polohou. Standardem je rovněž volná beztlaká zpátečka. Další dva středové okruhy lze přidat pro čelní nakladač.

Zadní vývodový hřídel s otáčkami 540 a 540E při 2000 a 1600 ot./min motoru se spouští elektrohydraulicky. Volitelně je možné vybavit traktor závislým vývodovým hřídelem.

Prvotřídní výhled i pohodlí

Ze všech stran prosklená čtyřsloupková kabina už se osvědčila na modelech řady 5. S uložením na tlumících blocích Hydro-silent a klimatizací v základu zaručuje příjemné prostředí bez ohledu na roční období.

V nabídce jsou dvě provedení – Comfort a HiLine, které má navíc kompletní podlahové obložení a homologované sedadlo spolujezdce. Bohatá nabídka příslušenství zahrnuje střešní okno pro čelní nakladač, vývody stlačeného vzduchu v kabině a na schůdkách, držák na telefon nebo třeba vzduchem odpružené sedadlo řidiče.

5 Keyline kabina

Tak který?

Při menší výměře či v obecních službách má nejlepší vyhlídky oslovit model 5075 Keyline bez AdBlue s homologovaným sedadlem pro spolujezdce. Při náročnějším nasazení ale spíš jeden z výkonnějších modelů 5095 či 5105 Keyline. Případně největší silák 5105 PLUS Keyline s čelním nakladačem pro stáje?

Traktory Deutz-Fahr řady 5 Keyline mají každopádně široký záběr uplatnění a jasně dokazují, že menší, zato robustní, všestranný, komfortní a dobře vybavený traktor pro stáje, polní práce nebo s lesní nástavbou nemusí stát ranec peněz.

Autoři: Štefan Strapek, Pavel Pánek, GARNEA a.s.Zpět
Nastavení soukromí a cookies

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Více informací a nastavení